znak-prestige-studio 1

Fotograf i Filmowiec ślubny z dwóch różnych firm czy z jednej ?

Szanowna Paro Młoda
Uuuu….zaczyna się poważnie 😀
Właśnie stoicie przed wyborem firm zajmujących się filmowaniem i fotografią na Wasz ślub i wesele. Nie jest to łatwy wybór patrząc na ogromną ilość usługodawców na Polskim rynku ślubnym. Chyba nie trzeba Was przekonywać o tym, że chcąc otrzymać jak najlepszą pamiątkę z dnia śluby warto zatrudnić zawodowego fotografa i filmowca ślubnego. Po przejrzeniu dziesiątek ofert, setek zdjęć i filmów, w końcu wybraliście pierwszą dziesiątkę. Niektóre firmy oferują dwie usługi, czyli fotografie i firm ślubny w jednym, inne zaś osobno. W jednej z tych firm podobają Wam się zdjęcia w innej zaś przypadł Wam do gustu film. Jak wybrnąć teraz z tej całej sytuacji i nie martwić się, czy te dwie różne firmy będą ze sobą dobrze współpracować i najważniejsze czy nie będą sobie wchodzić w kadr ?
Powiecie przecież, że łatwiej ogarnąć jedną firmę niż dwie. Bo tak miała kuzynka Asia. Jeśli zatrudniamy profesjonalnego fotografa i filmowca ślubnego, którzy są w branży ślubno-weselnej już kilka lat, to bardziej Wam będą pomagać niż utrudniać. To też dwie różne osobowości z masą różnych pomysłów na Wasz dzień, więc razem będą się dopełniać. Z doświadczenia wiemy, że dogadaniem się z drugą ekipą bywa różnie. Każdej ekipie zależy na wykonaniu swojego zlecenia jak najlepiej. Profesjonalna ekipa oprócz zaangażowania we własną pracę będzie dostrzegać też inne osoby wykonujące swoje zlecenie.

Filmowiec i fotograf w pakiecie na Wasz ślub i wesele ?

Próbując odpowiedzieć na tytułowe pytanie i pomóc Wam w podjęciu decyzji musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze jakie są plusy zatrudniania jednej firmy, która oferuje dwie usługi? Z pewnością jest to zaoszczędzony czas na spotkanie i ustalenia wszystkich szczegółów Waszego ślubu i wesela. Mniej papierologii bo podpisujecie tylko jedną umowę. I pewność, że te osoby bardzo dobrze się znają i potrafią ze sobą współpracować aby nie przeszkadzać sobie nawzajem. Tak jest w teorii, ale co w momencie kiedy nie do końca podobają nam się zdjęcia tej firmy, kolory, kadry lub montaż filmu. Co jeśli któraś z usług odstaje od drugiej ? Jesteście zmuszeni wybrać taką firmę?
Marzyliście o zdjęciach w zupełnie innym stylu. Jaśniejszych, cieplejszych i pełnych emocji lub odwrotnie. Ciemniejszych, tajemniczych ubranych w piękny reportaż. Znalezienie firmy, która oferuje dwie usługi na wysokim poziomie i podpasuje Wam ich styl jest bardzo trudne a takich firm na Polskim rynku jest bardzo mało. Dlatego powinniście wziąć pod uwagę zatrudnienie dwóch różnych ekip, które całe swoje skupienie przeznaczają na jedną usługę i szlifują ją. Chodzą na warsztaty i starają się zaoferować jak najlepszą usługę.

Fotograf i Filmowiec z dwóch różnych firm na ślub i wesele ?

Wybierając nowoczesnego filmowca i fotografa ślubnego z dwóch firm na Wasze wesele możecie się liczyć z tym, że dostaniecie pamiątkę jakiej oczekiwaliście. Dwie różne ekipy to też powiew świeżości na Waszym ślubie. Możecie mieć wątpliwości czy dwie różne firmy dogadają się na Waszym ślubie. Nietrudno się domyślić do jakich sytuacji może dochodzić jeśli któraś z firm nie podchodzi do swojego zadania profesjonalnie lub jest zwyczajnie egoistyczna i nie zwraca uwagi na swojego kolegę który stoi tuż za nim. Najczęstszym problemem jest częste wchodzenie w kadr. Oczywiście na Waszym ślubie nie obejdzie się bez sytuacji, kiedy jedna z osób będzie całkowicie niewidoczna, ale można to zminimalizować. Ważne, aby przejście przed obiektywem drugiej ekipy nie odbyło się w najważniejszych momentach typu wejście i wyjście z kościoła, pierwszy taniec czy przysięga. Takie problemy najczęściej wynikają z kilku powodów: Braku szacunku i obycia fotografa czy kamerzysty, małego doświadczenia w branży ślubnej, egoistycznego podejścia do zadania. Lub z powodów prywatnych takich jak zwykła nieżyczliwość i traktowanie drugiej firmy jak konkurencje. Jaki może być efekt złej współpracy fotografa z filmowcem ? Może okazać się że na filmie lub zdjęciach w ważnych momentach zamiast Pary młodej na pierwszym planie znajdzie się fotograf lub operator. Kochani, jeżeli angażujecie profesjonalnych i odpowiedzialnych podwykonawców na Wasz ślub i wesele to jesteśmy pewni, że nie będzie przykrych niespodzianek podczas ślubu 🙂

Nie chcemy być stronniczy, dlatego zapytaliśmy kilku najlepszych fotografów ślubnych w Polsce o ich zdanie na ten temat. Zobaczcie co odpowiedzieli 🙂

moose wedding 2

Moose Wedding

Cześć! Chętnie odpowiemy na to pytanie, ale nie jest to łatwe. Z naszej perspektywy ważne jest to żeby zarówno fotografowie jak i filmowcy ślubni nie przeszkadzali sobie nawzajem w pracy, potrafili ze sobą współpracować i się dogadać, żeby nie tworzyć nerwowej atmosfery, która nie jest nikomu potrzebna. Jeśli jest to jedna firma pewnie jest łatwiej takiej ekipie bo w teorii znają swój styl pracy i nie wchodzą sobie w drogę. A co do zatrudniania jeden firmy czy osobno?? Jest to na pewno łatwiejsze dla Pary Młodej bo rozliczają się z jedna firmą.My jak do tej pory raczej nie mieliśmy żadnych spięć z filmowcami. (Mam nadzieje, że ta passa będzie trwała) Zawsze przy okazji przygotowań rozmawiamy z filmowcami jak pracują i opowiadamy jak my pracujemy. Jak nagrywają wejście do kościoła, zakładanie obrączek, czy pierwszy taniec. Wtedy możemy się jakoś dogadać żeby nie przeszkadzać sobie nawzajem i każdy zrobił fajny materiał tak żeby Para Młoda była zadowolona i my oczywiście też. My na pewno nie zdecydowalibyśmy się na jedna ekipę, tylko zatrudnilibyśmy dwie różne firmy od filmu i foto tak jak zrobiliśmy to 3 lata temu na swoim ślubie.

Fotograf-Filmowiec-slubny-dwie-rozne-firmy 3

Oskar Zdobylak

Weselne reportaże rządzą się swoimi prawami. Są momenty ważne i ważniejsze ale i takie, które nie wniosą nic wartościowego. Parze młodej, która nas zatrudnia zależy na uwiecznieniu wszystkich istotnych chwil w jak najlepszy sposób. W przypadku zatrudniania jednej firmy towarzyszy monotonia, praca z tzw automatu, wypalenie. Brak szybkiego rozwoju, możliwości podpatrzenia czegoś nowego/innowacyjnego u innych, co może nam pomoc w rozwinięciu się. Oczywiście ma to też swoje plusy. Każdy wie, co ma robić, nie wchodzi sobie w drogę, dobrze się dogaduje, nie ma stresujących sytuacji (np ktoś komuś wejdzie w kadr w ważnym momencie). Para Młoda, która zamierza zatrudnić dwie osobne firmy do filmu i zdjęć musi liczyć się z tym, że może wystąpić sytuacja, kiedy osoby mogą sobie przeszkadzać. Jest to spotykane najczęściej z kamerzystami i fotografami starej daty z zupełnie innym podejściem do tematu. Różne firmy zazwyczaj są nastawione na rozwój i mają motywacje do lepszego, bardziej innowacyjnego działania. Osobiście zaufałbym dwóm różnym firmom, pod warunkiem, że są to profesjonalni podwykonawcy.

Fotograf-Filmowiec-slubny-dwie-rozne-firmy- 4

Emocje w kadrze

Wybierając fotografa i filmowca na ślub nie wybieramy tak naprawdę firmy- wybieramy ludzi z ich pomysłami, charakterem, wartościami. Jak to bywa z wyborami- zwykle nie są łatwe. Zawsze są jakieś plusy i jakieś minusy, ale szukamy rozwiązania dającego nam uczucie poczucie, że ‘To’ jest najlepsze. Wpisując w wyszukiwarkę „kamerzysta na ślub”, „fotograf na ślub” jesteśmy wręcz zarzuceni ilością ofert. Możemy znaleźć firmy oferujące pełne pakiety- film i fotografia ślubna, jednak jest ich zdecydowanie mniej i naszym zdaniem to nie jest przypadek Reportaż ślubny, czy to film czy fotografia, to nie tylko praca ale i pasja- satysfakcja z unikatowych kadrów, uchwycenie emocji, których za sekundę już by nie było, estetyka ściśle związana z filmowcem/fotografem. Warsztat filmowca i fotografa to setki godzin własnej pracy, doskonalenie swojego warsztatu, ciągłe szukanie inspiracji, nie zamykanie się w jednym trendzie. Szukajcie więc profesjonalistów, pasjonatów dla których każda Para Młoda jest wyjątkowa, nie kolejna. Jeśli takich wybierzecie nie musicie obawiać się, że się nie znają- obydwoje uszanują nawzajem swoje kadry, będą współpracować bo im zależy żebyście Wy dostali najlepszą pamiątkę z tego wyjątkowego dnia. Nie zdziwcie się jeśli wybierzecie dwie różne firmy prowadzone przez profesjonalistów i w dniu ślubu będziecie myśleli, że się znają- oni po prostu znajdą swój wspólny język i zrobią dobrą robotę. My tak wybraliśmy i nie żałujemy ani trochę